Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W NOWYM MIEŚCIE LUBAWS...

Nowy kolektor w trosce o bezpieczeństwo

WOD-KAN
Olsztyn rośnie. Dla sprawnego funkcjonowania miasta potrzebne są zmiany – także w sieci wodno-kanalizacyjnej. Stąd konieczność budowy nowego kolektora sanitarnego przy ulicy Leśnej.

Liczba mieszkańców Olsztyna rośnie. Budowane są nowe bloki, poszerza się obszar terenów mieszkalnych. Za rozwojem miasta muszą nadążyć kluczowe dla niego przedsiębiorstwa, między innymi Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Już niebawem ruszy budowa nowego kolektora sanitarnego przy ulicy Leśnej. Ma to być kolektor rezerwowy dla istniejącego kolektora odprowadzającego ścieki sanitarne do oczyszczalni „Łyna”.

Poprzedni kolektor powstał w roku 1980 i od tego czasu nieprzerwanie służy mieszkańcom. Nadal jest sprawny, jednak potrzebuje zamiennika, który w razie awarii szybko go zastąpi. „Jest to już kolektor praktycznie czterdziestoletni, który obsługiwał miasto, w tamtym czasie było to dużo mniejsze miasto, mniej mieszkańców, w związku z tym on w zupełności wystarczał. Na dzień dzisiejszy już nie wystarcza. Ponadto istotną rzeczą jest to, aby zabezpieczyć przepływ ścieków i zapobiegać awariom” - wyjaśnia Krzysztof Grzybowski, kierownik działu sieci kanalizacyjnej w olsztyńskim PWiK-u.

Dotychczas wszelkie naprawy były poważnie utrudnione. Awaria kolektora w przypadku braku jego zamiennika to także poważne zagrożenie dla środowiska. Realizację projektu wsparła Unia Europejska. „Wartość projektu to 39,7 mln złotych. Unia dokłada nam do tego 56 procent. W standardach europejskich takie kanały są dublowane i my budujemy tę drugą nitkę wzdłuż tego kanału, kanał drugi, by tę olbrzymią rzekę ścieków, 10 milionów metrów sześciennych rocznie, mieć zabezpieczoną ewentualnym spływem zdublowanym” - mówi Wiesław Pancer, prezes PWiK.

Początkowo projekt miał zostać zrealizowany w kwietniu 2021 roku, jednak wszystko wskazuje na to, że nowy kolektor powstanie jeszcze w roku 2020.