WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W NOWYM MIEŚCIE LUBAWS...

W trosce o bioróżnorodność

GMINA STAWIGUDA
Ścieżki pieszo-rowerowe, nowe miejsca rekreacji oraz aromapark. Gmina Stawiguda właśnie pozyskała dofinansowanie na ochronę bioróżnorodności.

Ścieżka pieszo-rowerowa przy drodze z Bartąga do Bartążka to tylko jedno z ponad 30 różnych zadań o łącznej wartości prawie 23 milionów złotych, na które gmina Stawiguda pozyskała dofinansowanie. „Duży skok w przyszłość, jeśli chodzi o ilość ścieżek i różnych punktów rekreacyjnych. Tak naprawdę wybudujemy ponad 11 kilometrów ścieżek pieszo-rowerowych. Naprawdę cieszymy się z tego projektu” – mówi Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda.

Środki pochodzą od samorządu województwa i zostaną przeznaczone na ochronę bioróżnorodności i zasobów przyrodniczych na terenie gminy Stawiguda. „To jest oczywiście związane z ochroną bioróżnorodności, ale dzięki tym projektom poprawi się również bardzo mocno bezpieczeństwo, np. przy ulicy Bartąskiej będzie wybudowany ciąg pieszo-rowerowy łącznie jeszcze z dużym projektem związanym z budową ronda, który będziemy realizować razem ze starostwem” – zapowiada wójt Kontraktowicz.

Część środków gmina przeznaczy na projekty ekologiczne mające podnieść walory rekreacyjne. Przykładem jest aromapark, który powstanie nad brzegiem jeziora w Bartążku. „Oprócz tego, że w aromaparku będą ścieżki, ta mała infrastruktura, ławeczki, będą również takie wydzielone miejsca, trawniki, które by na przykład sprzyjały piknikom rodzinnym. Będzie to takie właśnie fajne, wspólne miejsce dla nas wszystkich, takich gdzie zarówno senior, dziecko i osoba dorosła znajdzie dla siebie miejsce” – zapowiada Przemysław Piech, sołtys Bartążka.

Zyska również przedszkole w Bartągu. Tu z kolei powstaną miejsca do zabaw ruchowych i obserwacji przyrody oraz górka do zjeżdżania na sankach. Teren placówki wzbogaci się też o nowe nasadzenia. „Dla nas to rewelacja, ponieważ ten teren jest cudownym miejscem, ale wymaga doinwestowania, ogromnych nakładów pieniędzy i ten projekt bardzo nam tutaj pomoże” – podkreśla Katarzyna Wysocka, dyrektor przedszkola w Bartągu.

Dofinansowanie do projektu ochrony bioróżnorodności to blisko 20 milionów złotych. Resztę stanowi wkład własny gminy.