WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W NOWYM MIEŚCIE LUBAWS...

Rolniczy Handel Detaliczny bez tajemnic

W-MODR
Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie zorganizował szkolenie, które ma przygotować producentów żywności do założenia Rolniczego Handlu Detalicznego.

RHD, czyli rolniczy handel detaliczny, umożliwia gospodarzom produkcję wyrobów na bazie własnych upraw, hodowli lub chowu oraz ich sprzedaż bez udziału pośrednika. Rolnik zarabia, a konsument ma pewność, że na jego stół trafia żywność wysokiej jakości. „Zamysł miałam taki, żeby się podzielić smakami, naturalnymi prawdziwymi smakami z konsumentami w mieście głównie. To są przetwory robione z mojego przydomowego sadu i z przydomowego ogródka, w którym produkuję sama warzywa, które są pozbawione wszelkiej chemii, nawozów” – mówi Beata Górska ze wsi Ogródki w gminie Barciany.

Rolniczy Handel Detaliczny to korzyść dla rolnika i konsumenta. Bezpośrednią sprzedażą swoich produktów interesuje się coraz więcej osób. „Poszukują dodatkowego dochodu w gospodarstwie rolnym i z tego tytułu interesują się tym, jak założyć Rolniczy Handel Detaliczny, jakiego rodzaju produkty można sprzedawać poprzez Rolniczy Handel Detaliczny no i przede wszystkim jakie warunki należy spełnić, aby zrobić to zgodnie z prawem” – mówi Marta Bieciuk z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.

Z myślą o producentach rolnych wytwarzających żywność, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zorganizował szkolenie. Omawiano m.in. przepisy podatkowe, możliwości wsparcia finansowego, zasady oznakowania produktów i wymogi sanitarno-epidemiologiczne. „Przedsiębiorca, producent w tym właśnie Rolniczego Handlu Detalicznego musi spełnić wymagania higieniczne, aby tą żywność wyprodukować bezpiecznie, aby nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia i życia konsumenta” – podkreśla Magdalena Woltmanowska z Wojewódzkiego Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. „Wszelkie deklaracje, które umieszczane są w oznakowaniu produktu, przede wszystkim muszą być prawdziwe. Istotne znaczenie mają tak naprawdę mają wszystkie informacje umieszczone w oznakowaniu produktu, które służą bezpieczeństwu konsumenta, czyli są to informacje o substancjach alergennych, ale też jeżeli produkt wymaga specjalnych warunków przechowywania” – dodaje Sylwia Ciągło-Androsiuk z Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie.

Rolniczy Handel Detaliczny działa od 2017 roku. Oferta produktów, które możemy kupić prosto od rolnika, jest coraz bogatsza.